Snovi su od davnina fascinirali ljude. Njihova simbolika, poruke i skrivena značenja oduvijek su bili predmet istraživanja. U ovom tekstu istražit ćemo odakle dolaze snovi, kako ih koristiti za osobni razvoj i na koje načine mogu utjecati na naše emocije, misli i ponašanje.
Tumačenje i analiza snova – Odakle dolaze snovi?
Neurobiološki aspekti
Snovi se najčešće javljaju tijekom REM (Rapid Eye Movement) faze sna, kada je mozak vrlo aktivan. Tijekom REM faze dolazi do povećane aktivnosti u dijelovima mozga povezanima s emocijama, poput limbičkog sustava, što potiče stvaranje intenzivnih i emotivnih snova. Istovremeno, racionalni dijelovi mozga, kao što je prefrontalni korteks, manje su aktivni, što često rezultira nedostatkom logičkog slijeda u snovima. Ovo čini REM fazu ključnim razdobljem za obradu emocija i konsolidaciju uspomena.
Podsvijest kao izvor
Prema psihoanalitičkoj teoriji Sigmunda Freuda, snovi su “kraljevski put do podsvijesti” jer izražavaju skrivene želje, strahove i potisnute misli koje ne dolaze do svijesti tijekom budnog stanja. Carl Jung je ovu ideju proširio tvrdeći da snovi odražavaju ne samo osobne aspekte podsvijesti, već i kolektivno nesvjesno, kroz univerzalne simbole i arhetipove zajedničke svim ljudima.
Psihološka teorija obrade informacija
Snovi mogu služiti kao način na koji mozak obrađuje iskustva i emocije iz budnog stanja. Pomažu nam organizirati uspomene, riješiti konflikte ili se pripremiti za buduće izazove.
Povezanost svijesti i podsvijesti u snovima
Svjesni elementi
Ponekad naši snovi uključuju događaje iz nedavne prošlosti, razgovore ili brige koje su nam bile na umu tijekom dana.
Podsvjesni elementi
Snovi često sadrže simbole, metafore i slike iz podsvijesti. Oni mogu odražavati potisnute osjećaje, neosviještene strahove ili nesvjesne želje.
Intuicija i kreativnost
Mnogi znanstvenici, umjetnici i pisci svjedoče kako su im snovi donijeli uvid ili rješenja za probleme na kojima su radili.
Zašto su snovi važni i sta nam poručuju?
Putokaz i rješenje problema
Snovi nam mogu biti vodič ili dati rješenja za probleme koje ne možemo riješiti dok smo budni.
Evolucijska teorija
Prema ovoj teoriji, snovi su način na koji mozak simulira prijetnje i priprema nas za potencijalne opasnosti u stvarnom životu.
Nuspojava neurološke aktivnosti
Neki znanstvenici vjeruju da su snovi jednostavno nuspojava neurološke aktivnosti u mozgu tijekom spavanja.
Emocionalna regulacija
Pomažu nam obraditi i “probaviti” emocionalna iskustva.
Samorefleksija
Dublje razumijevanje naših snova može nam pomoći da bolje razumijemo sebe, svoje želje i strahove.
Kreativnost
Snovi mogu biti izvor inovativnih ideja i kreativnog izražavanja.
Kako koristiti snove kao alat za osobni razvoj?
Postavljanje pitanja kroz san
Naučila sam kako koristiti snove da bih dobila odgovore na neka pitanja. Jednostavno zapišem pitanje na papir prije spavanja, ponovim ga u sebi nekoliko puta i pustim da me vodi. Prvi put kad sam napisala pitanje, tek sam se četvrti dan sjetila snova. Odgovor u snovima dolazi kroz simbole i priče koje potom tumačimo. Sam san je priča na koju kontempliramo i dolazi nam odgovor.
Kako postaviti pitanje kroz san?
Kada postavite pitanje kroz san, zapišite ga sljedeći dan. Možete ga i nacrtati. Koristite boje i dopustite da vam riječi same slete na papir.
Kako se povezati sa svojim snovima?
Vodite dnevnik snova: Zapišite sve čega se sjetite odmah nakon buđenja.
Refleksija i analiza: Razmislite o simbolici snova i što vam oni poručuju.
Meditacija: Prakticiranje svjesnosti i meditacije može povećati vašu sposobnost da se prisjetite i razumijete snove.
Osobno iskustvo sa snovima
Svaki dan sjećam se svojih snova, ponekad i više njih. To ovisi o tome što mi se događalo u životu taj dan ili što sam gledala prije spavanja. Također, utječe i jesam li imala edukaciju, neku grupu, dogodio se nepredviđen događaj o čemu trenutačno razmišljam i kontempliram. Ponekad sam u snovima promatrač i gledam dok se film odigrava ispred mene. Ovi su snovi rijetki i značajni jer dolazim do onih “aha” momenata i razumijevanja zašto radim to što radim te kako to utječe na mene. U drugima sam u svojoj ulozi i gledam svojim očima. Osjećam, mirišem, promišljam, razmišljam. Ponekad se probudim umorna, ako je u snu bilo puno tjelesne akcije.
Prije nekoliko godina, tijekom šest mjeseci nisam se sjećala svojih snova. Bilo je to teško razdoblje u mom životu, i kao da mi je um zatvorio vrata noćnih putovanja kako bih se odmorila. U budnom stanju taj mi je dio jako nedostajao, osjećala sam kao da nedostaje jedan dio mene.
Godinama zapisujem svoje snove i volim im se vraćati. Na primjer, jednom sam sanjala da preuređujem tavan u kući. To nije bila kuća u kojoj sada živim, već neka druga. Prostor tavana bio je ogroman i svijetao. Kada sam otvorila vrata, vidjela sam u njemu dvije male mace i dva psa. Gledali su me, čekajući da dođem do njih. Taj san u meni je izazvao osjećaj mira i radosti, podsjetivši me na važnost pronalaska sklada u svakodnevnom životu.
Vraćanje tim zapisima pomaže mi shvatiti dublji smisao poruka koje mi snovi šalju. Promatram kako ih sada doživljavam, što se promijenilo od tada, kako sam se ja promijenila i koji je bio sadržaj snova u određenom životnom trenutku. Ponekad sanjam snove koji se ostvare. Ti su snovi specifični i nisu tako česti. Kada sanjam crno-bijele snove, oni mi govore o promjenama unutar mene. Kada sanjam oca, znam da dolazi do promjena u poslovnom dijelu života i da moram zauzeti čvršći stav.
Nadam se da će vam ovaj tekst biti motivacija da se posvetite svojim snovima. Ja sam ih počela koristiti kao alate za svoj osobni razvoj i dobrobit. Zabavno je, igram se i otkrivam one dijelove sebe koje sam zanemarila, uključujući i svoje sjenke.
O Autoru
Dubravka Fazlić
Ja sam Dubravka, dipl. oec., terapeutska savjetnica, poduzetnica i učiteljica mindfulnessa. Karijeru sam počela graditi u obiteljskoj tvrtki koja je u to vrijeme bila vodeća proizvodna tvrtka u segmentu pekarstva. Ekonomski fakultet, izazovni duh i životne okolnosti dovele su me do rada u vodećim ugostiteljskim tvrtkama, gdje sam bila konzultant i menadžer. No, višegodišnji nebrojeni radni sati te ubrzan i stresan način života doveli su me i do burnouta, 37 kilograma viška i potrebe za promjenom. Okrenula sam se radu na sebi i upoznavanju sebe na drugim, dubljim razinama, što je rezultiralo promjenom karijere. Urođene komunikacijske i liderske vještine izbrusila sam kroz niz edukacija i postala terapeutski savjetnik, Coach i NLP trener. Upoznala sam se s mindfulness-om, koji je postao temelj moga rada. Prva sam generacija učitelja Mindfulness Based Living Course u Hrvatskoj, na što sam posebno ponosna. Life-Work-Wellbeing program koji danas podučavam sadrži elemente trenutno najaktualnijih terapeutskih pravaca i tehnika koje imaju znanstvenu podlogu. Moje savjete i kolumne možete čitati na portalima Sretna Žena, Ljepota I Zdravlje, Sensa i dr. Za dnevnu dozu inspiracije i edukativne objave kako voditi svjestan život, pridružite se mojoj Facebook grupi Be You – sa Dubravkom Fazlić i pratite me na Instagramu. Na mom YouTube kanalu, možete pronaći vođene mindfulness meditacije.
KRATAK SAŽETAK
Toggle