Search here...
TOP
Mindfulness

Kako balansirati naše želje i mogućnosti i prevenirati burn-out pomoću mindfulness-a

mindfulness kako prevenirati burn out sindrom

U životu, želje su jedne od najljepših stvari koje su nam dane. Želje dolaze iz srca. One su naši vodiči. Poželimo nešto. Pojavi se kao slika u umu, osjećaj u tijelu, kao stanje našeg bića i potom počnemo svjesno ili nesvjesno kreirati korake kako da ostvarimo svoju želju.

Materijalne želje. Nematerijalne želje. Želje naše duše. Naše želje rastu u našoj svijesti i ovisno na što obraćamo pažnju u tom trenutku, koliko smo svjesni – za tim željama biramo ići. One želje koje dišu s našim pulsom, te izbiju u prve redove.

Želje su na jednoj strani klackalice, dok su mogućnosti na drugoj. Ponekad mogućnosti su toliko jake i podržavaju našu želju da je poput katapulta vinu u visinu. Realiziraju. Odletimo… Ponekad su mogućnosti toliko lagane da je želja puno teža od njih i ostane onako “visiti” na zemlji. Sama se odguruje, i nije podržana mogućnostima i na kraju se umori. Ne želja, nego mi.

Najljepše je kada su želje i mogućnosti u balansu. Onda ta igra na klackalici traje i traje i pruža neizmjerno zadovoljstvo. Kada je želja prevelika, ili kada su mogućnosti premale, to nas dovodi do disbalansa u tijelu, mislima, emocijama. Ove godine moja želja da ostvarim zacrtano bila je velika. Bila sam podržana mogućnostima. Na prvu sam mislila da je to u jednakoj mjeri. Dok se nakon nekog vremena nije pokazalo da baš i nije tako. Da želja vuče više, da se mogućnosti “šlepaju”.

Mogućnosti daju koliko mogu, no nemaju tu snagu koju želja ima i dogodio se disbalans. Željela sam napraviti dva projekta i ujedno biti na raspolaganju svojim klijentima. Uzela sam i dodatnu obavezu koja me veseli, s druge strane uzima mi moje slobodno vrijeme za odmor. Želja me ponijela. Njena snaga me obuzela. Ona uključi moju strast za kreacijom i upali gumbiće u meni koji podržavaju moje uvjerenje da vrijedim kada sam uspješna. Vrijeme mi proleti dok radim.

Pročitajte i...  Zašto nam je teško 'ništa ne raditi'?

Često nas želja očara svojim odvažnim planom, Osjećajima koje ćemo imati na putu ostvarenja i nakon što se ostvari. Kako ćemo misliti o sebi, kako će nas drugi vidjeti… Bivamo zavedeni. Bila sam totalno ponesena.

Zanemarila sam svoje dnevne rituale koji održavaju moje zdravlje i tijelo je počelo patiti. Počelo mi je slati signale. Želja za slatkim i za grickalicama, nakupljanje vode u tijelu. Muke s crijevima. Sve sam ih ignorirala. Sve dok mi tlak nije odletio u visine. Tada sam se probudila. Program ‘Nisam dovoljno dobra’ – postao je aktivan kao sunce u podne u Kolovozu.

Želja da sve to napravim je bila velika. Toliko velika da sam zanemarila sve ostalo. Nisam obraćala pažnju na potrebe svoga tijela i sve ono što sam stavila sa strane kako bih ostvarila zaželjeno. Rezultat je bila naučena lekcija.

Bez obzira koliko je želja jaka, a cilj atraktivan, važno je zadržati ono što održava tvoju mašinu tvoj duh, um i tijelo. Za mene je to meditacija, hodanje, rani odlazak na spavanje i balansirana prehrana. Kada me pokreće želja, ne osjetim umor. Tijelo se i dalje troši i umara i kako bih održala tempo, unosim u tijelo zamjensko loše gorivo u obliku hrane i pića kako bih nadomjestila nedostatak odmora i svojih rituala. Postala sam svjesna sebe, primijetila sam simptome na vrijeme.

Zapitala sam se: “Što se događa kod tebe? Koji je uzrok ovih simptoma i uvjerenja. Zašto ti tijelo žudi za određenom hranom? Što je dovelo do toga da ne možeš zaspati navečer?”

Samopromatranje je praksa svjesnog promatranja vlastitih misli, osjećaja, ponašanja i reakcija s ciljem dubljeg razumijevanja sebe. Samopromatranje uključuje analizu i refleksiju. Svjesno analizirajte vlastite misli, osjećaje i ponašanja. Identificirajte obrazac i procjenjivanje svojih reakcija i ponašanja.

Pročitajte i...  10 pitanja koja vam mogu pomoći kada se osjećate izgubljeno u životu

Vježbe za samopromatranje

  • Pisanje dnevnika (pisanje o svojim mislima i osjećajima).
  • Refleksija nakon događaja (analiziranje svojih reakcija i ponašanja u određenim situacijama).
  • Rad s terapeutom (korištenje terapije za dublje razumijevanje i promjenu nepoželjnih obrazaca).


Mindfulness Vježbe:

Nisam dovoljno dobra’ – je li to tvoja istina? Mindfulness nas uči da postanemo svjesni negativnih uvjerenja kada se pojave u našem umu. Umjesto da se u potpunosti identificiramo s njima, možemo ih promatrati kao prolazne misli koje dolaze i odlaze.

Umjesto da se borimo protiv negativnih uvjerenja ili se osjećamo krivima zbog njih, mindfulness nas uči da ih prihvatimo s ljubaznošću i suosjećanjem prema sebi. To nam pomaže da razvijemo unutarnju stabilnost i samosažaljenje.

Kroz mindfulness praksu, možemo istražiti dublje uzroke naših negativnih uvjerenja. Ovaj proces omogućuje nam da shvatimo kako su takva uvjerenja nastala i kako su povezana s našim emocionalnim iskustvima.

  • Zašto vjerujem da je to uvjerenje istinito ili važno?
  • Koje konkretne dokaze imam koji podržavaju to uvjerenje?
  • Kako bi moj život izgledao bez tog negativnog uvjerenja?
  • Koje su alternative ili suprotni dokazi koji osporavaju to uvjerenje?

Umjesto da se identificiramo s negativnim uvjerenjima kao sastavnim dijelom nas samih, mindfulness nas uči da ih promatramo s distancom. Ovo nas oslobađa od njihove moći i omogućuje nam da ih promatramo s objektivnošću.

Kroz mindfulness praksu, možemo stvoriti prostor između nas i naših negativnih uvjerenja. Taj prostor omogućuje nam da promatramo svoje misli s većom jasnoćom i otvorenosti, što nas može potaknuti na promjenu perspektive.

Tijelo nas dovodi u sadašnji trenutak i sve što nam je potrebno sada tu je u tom trenutku. Kada naučimo osjećati svoje tijelo, razumjeti njegove signale (to je način na koji tijelo razgovara s nama), lakše balansiramo svoju klackalicu Želje vs Mogućnosti. Čaša nam se nikada ne prelijeva i živimo sretnije, ispunjenije i zdravije. Jedna važna napomena: u životu je kako važno da smo iskreni prema sebi.

Pročitajte i...  17 dobrobiti Mindfulness meditacije za um i tijelo

O Autoru

«

»

PREUZMITE BESPLATNO DIGITALNO IZDANJE MAGAZINA