Prema podacima koje je objavio WWF (World Wild Fond), izvještaji novijih studija pokazuju da je moguće da u prosjeku po osobi konzumiramo 5g mikroplastike sedmično (veličine kreditne kartice!) putem vode i hrane, koje tu dospiju iz plastičnog otpada u prirodi, predgrađima, rijekama i okeanima. Prema nekim statistikama, samo se 9% plastičnog otpada reciklira, dok preostali otpad završi u spalionicama u siromašnijim zemljama, na deponijama (gdje će trebati stoljeća da se razgradi), ili u najgorem slučaju, u okeanima i prirodi, gdje ne samo da zagađuje vode i tlo, već i predstavlja opasnost životinjama koje ga ingestiraju (plastični otpad koji jedu ptice, prema trenutnim procjenama WWF-a, ubije oko milijun morskih ptica godišnje, a sve su češći prizori i mrtvih kitova na plažama, sa stomacima punim plastičnog otpada). Vrijeme je da kažemo NE plastici za jednokratnu upotrebu i zamijenimo je (koliko je to moguće) biorazgradivim alternativama.
Ovih pet malih eko-navika koje možete lako usvojiti i praktikovati, a koje mogu imati veliki utjecaj na planetu i očuvanje okoliša:
1. Nosite platneni ceger sa sobom u kupovinu i recite NE plastičnim vrećicama
Iako se čini da kao pojedinci možemo učiniti vrlo. malo, ako samo kazete NE jednoj plastičnoj vrećici na dan, tokom godine spriječićete odlaganje u otpad od 365 plastičnih vrećica. Procjenjuje se da jedna platnena torba može zamijeniti i do 1000 plastičnih vrećica!
Pročitajte i… Zero Waste – Savjeti za život sa manje plastičnog otpada
2. Recite ‘Ne’ plastičnim slamkama
Plastičnoj slamci potrebno je i do 200 godina da se razgradi, a osim što zagađuju okoliš, neke nažalost završe i u nosevima kornjača (video ispod). Odbijte plastične slamke u restoranima i kafeima. Ako ih koristite doma, ili tokom putovanja, kupite trajne slamke od bambusa ili metala.
3. odbijte nepotrebnu (plastičnu i papirnu) ambalažu i promotivne letke i kataloge
Kažite NE nepotrebnim reklamnim brošurama i materijalima, besplatnim printanim katalozima i sl. Zamolite prijatelje da vam donose poklone koji nisu umotani u plastične folije i plastične vrećice.
4. Zamijenite plastičnu zubnu četkicu drvenom ili četkicom od bambusa
Koristite zubne četkice od drveta ili bambusa (mogu se nabaviti u dm trgovinama, svim Zero Waste trgovinama, ili putem Amazon-a).
Preuzmite besplatan Zero Waste Priručnik
5. Instalirajte ‘Ecosia’ pretraživač na svojim uređajima
Ecosia značajan dio svojih prihoda usmjerava u sadnju drveća i finansiranje ekoloških projekata. Koristeći njihov pretraživač indirektno pomažete i u očuvanju okoliša. Posjetite ecosia.org za informacije o instaliranju pretrazivača.
O Autoru
Sretna Žena Magazin
Sretna Žena Magazin je ženski online magazin posvećen svjesnom življenju, spiritualnosti i osobnom rastu i razvoju. Misija ovog magazina je uvećanje sreće naših čitateljki i dijeljenje edukativnog i inspirativnog sadržaja o osobnom rastu i razvoju, mentalnom zdravlju, uspjehu, kreiranju obilja, osnaživanju žena. Magazin je osnovan u decembru 2013. godine, sa željom četiri bachelorke žurnalistike da kreiraju online medij sa relevantnim savjetima za modernu, osviještenu, spiritualnu ženu. Za dnevnu dozu inspiracije, pridružite se našoj Facebook grupi ‘Sretna Žena’, pratite nas na Facebooku i Instagramu, i slušajte naš podcast (na Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Audible, ili Amazon Music).
KRATAK SAŽETAK
Toggle
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.