Praznici su najmagičniji dio godine, no nažalost, tokom praznika, usljed kupnje poklona, te veće količine hrane i plastičnog dekora, kreiramo i mnogo više plastičnog otpada, kojem mogu trebati i stotine godina da se razgradi, a prilikom razgradnje otpusta toksične hemikalije, zagađuje tlo i vode, te štetno utječe na zdravlje životinja koje ga ingestiraju, kao i naše zdravlje.
Vise s štetnom utjecaju plastičnog otpada na okoliš možete pročitati u prethodnom članku Zero Waste – Savjeti za život sa manje plastičnog otpada i u izvještaju WWF-a. Besplatan Zero Waste Vodič Kako Živjeti Bez Plastike možete preuzeti klikom na ovaj link. U ovom članku, dijelimo ideje kako možete proslaviti praznike, ekološki osvještenije, na način da reducirate količinu plastičnog otpada i doprinesete planeti.
Umotajte poklone u papirni ili platneni omot
Umotajte poklone u papirni omot (ako je to moguće, odaberite tamniji, neprintani i reciklirani papir). Kupite papirne vrećice za poklone umjesto plastičnih, ili još bolje – poklone možete pokloniti u platnenim cegerima, koje draga osoba poslije može koristiti za kupovinu. Koristitie vrpce od jute, ili neke druge tkanine. Marie Kondo, u videu ispod, demonstrirala je prelijepu japansku tehniku umotavanju poklona u maramu ili tkaninu, poznatu kao Furoshiki:
Dajte prednost poklonima koji su napravljeni od biorazgradivih materijala
Kupite dragim ljudima poklone koji su napravljeni od biorazgradivih materijala (vunene džempere ili rukavice, igračke od tkanine, keramičke šolje, domaće prehrambene proizvode u teglama, bocu dobrog vina ili kvalitetnog ulja, dekoracije koje ste sami napravili, knjige, daske za rezanje ili posude za salatu od bambusa, prirodne sapune, dnevnike, planere, kristale, čajeve u rinfuzi, cegere, svijeće…). Ako je to moguće, odaberite proizvode koji nisu upakovani u plastičnu ambalažu.
Dekorišite dom detaljima iz prirode, ili ukrasima napravljenim od biorazgradivog materijala
Odaberite praznični dekor za dom iz prirode (šišarke, grančice bora, suho lišće, orase, ljuske cimeta, voće poput nara, bundeve i sl.), te one napravljene od biorazgradivog materijala (svijeće od pčelinjeg ili sojinog voska, drvene figurice ili ukrase za jelku, dekor od pamuka ili vune…), umjesto plastičnih dekoracija.
Recite NE plastici i priboru za jednokratnu upotrebu
Recite NE plastičnom priboru, čašama i tanjurima za jednokratnu upotrebu, kada priređujete zabave i porodične vecere za praznike, jer to ima štetne posljedice na okoliš. Dekorišite praznični sto sa lijepim platnenim maramicama, šišarkama bora, svijećama i trajnim priborom za jelo. Tako ćete ne samo više uživati u prazničnom druženju, već i pozitivno doprinijeti planeti.
Poklonite iskustva, vaučere, ili pretplate
Poklonite dragim osobama iskustava (karte za koncert ili neko predavanje, putovanje, izlet, SPA tretman, posjet sauni, i sl), vaučere za kupnju, ili pretplate na omiljene magazin, Audible ili Kindle Unlimited, Spotify, ili neku drugu uslugu koju bi voljeli koristiti. Tako ćete dragim osobama pokloniti mogućnost osobnog rasta, nezaboravne trenutke i sjećanja, ili priliku da sebi kupe ono sto im doista treba, te spriječiti to da kupite nekome poklon koji im se dopada, te nepotrebno akumuliranje suvišnih stvari, kao i propratnog otpada. Nadstojite da prakticirate svjesni konzumerizam tokom praznika.
Odaberite drvce koje je moguće ponovo presaditi ili kompostirati
Ako planirate kupiti drvce ove godine razmislite o kupovini onog koje je u saksiji i koga nakon praznika možete posaditi negdje u prirodi, ili živog drvceta koje se može kompostirati, umjesto kupovine plastičnog drvceta. Iako plastično drvce može trajati dugo godina i umanjiti sječu drveća svake godine, nerijetko s njega opadaju iglice, koje završe u otpadu, te ga može biti teško reciklirati.
Besplatan zero waste vodič
Nadamo se da vas je ovaj članak inspirirao da uživate u praznicima, sa svojim prijateljima i obitelji, a da pri tome i pozitivno doprinesete planeti i zajednici u kojoj živite. Za više savjeta o Zero Waste načinu življenja i vegetarijanske recepte, posjetite blog www.receptivegetarijanski.com. Besplatan Zero Waste vodič možete preuzeti klikom na ovaj link.
O Autoru
Sretna Žena Magazin
Sretna Žena Magazin je ženski online magazin posvećen svjesnom življenju, spiritualnosti i osobnom rastu i razvoju. Misija ovog magazina je uvećanje sreće naših čitateljki i dijeljenje edukativnog i inspirativnog sadržaja o osobnom rastu i razvoju, mentalnom zdravlju, uspjehu, kreiranju obilja, osnaživanju žena. Magazin je osnovan u decembru 2013. godine, sa željom četiri bachelorke žurnalistike da kreiraju online medij sa relevantnim savjetima za modernu, osviještenu, spiritualnu ženu. Za dnevnu dozu inspiracije, pridružite se našoj Facebook grupi ‘Sretna Žena’, pratite nas na Facebooku i Instagramu, i slušajte naš podcast (na Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Audible, ili Amazon Music).
KRATAK SAŽETAK
Toggle
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.