Život u modernom zapadnom društvu doveo nas je do prekida veze s tijelom. Traumatsko iskustvo također nas može dovesti do istog rezultata. U tom slučaju um pokušava sebe zaštititi i odvojiti se ili disocirati od tijela, jer se trauma dogodila u tijelu ili oko njega. Ovo odvajanje od tijela može postati podsvjesna navika ili obrazac ponašanja. Za naše tijelo kažemo da je vozilo naše duše. Možemo često pročitati ili smo naučili izgovarati “glava i tijelo”. Tada sebe ne gledamo holistički, kao cjelinu, što zapravo jesmo.
Put do osjećanja vlastitog tijela često je složen, ali duboko transformativan proces. Kada smo djeca, povezanost s našim tijelom je neupitna. Kada osjetimo znatiželju ili potrebu za kretanjem, djeca počinju puzati, istezati se i igrati. Ako djeca osjete nelagodu, jasno će dati do znanja i to vrlo glasno. Kako odrastamo, učimo da moramo mirno sjediti dok jedemo, učimo ili slušamo nastavu. Koliko puta ste obavljali neki zadatak i odgađali odlazak u toalet? Niste primijetili da ste žedni dok vas nije uhvatila slabost. Sjedili ste nepomično, a kada ste se pokrenuli, primijetili ste da vam je noga utrnula ili da malo šepate, a vrat vas boli od nagnutosti prema ekranu. Naše tijelo trpi, jer smo ga tako naučili.
Vrhunski sportaši ne bi postigli uspjehe bez trpljenja. Na posao odlazimo bez obzira na to kako se osjećamo jer posao mora biti odrađen, a potom dolazimo kući iscrpljeni i jedva čekamo srušiti se na trosjed, umrtviti se televizijom, alkoholom ili hranom. I tako dan za danom. Životni tempo ne ostavlja nam puno vremena da osjetimo svoje tijelo i procesuiramo emocije. No, to ne znači da te emocije i fizičke senzacije nestaju; one pokušavaju na druge načine privući našu pažnju. Neobrađene emocije i senzacije negativno utječu na naše fizičko zdravlje, kao i na zdravlje naših odnosa.
Obrada naših emocija je trajna, doživotna praksa jer su emocije dio onoga što nas čini ljudima. Kako rastemo i razvijamo se, tako se razvijaju i naše emocije. One nam šalju signale koji nam pomažu da ostanemo sigurni i povezani jedni s drugima, pa čak i sa samima sobom.
Klijente često pitam: “Kako to osjećaš u svom tijelu?” ili “Kakve senzacije primjećuješ dok mi pričaš o ovoj situaciji?”, “Gdje to osjećaš u tijelu?”. Često čujem odgovore: “Nemam pojma”, “Ne znam od kud početi”, “Ne osjećam ništa”, “Kako mi to uopće pomaže?!”. Često mi i kažu da su iziritirani tim pitanjem. To nije ništa čudno i, ako se prepoznajete u ovome, niste usamljeni u svom iskustvu. Mnogi dijele to iskustvo.
Jednostavno, niste navikli povezivati emocionalne ili mentalne situacije s fizičkim senzacijama u tijelu. Nisam ih ni ja povezivala, ali sam naučila kroz edukacije, rad sa svojim terapeutom i mindfulness.
Povezivanje s tijelom i prepoznavanje tjelesnih senzacija ključan je dio procesa iscjeljenja, upoznavanja i razumijevanja sebe. Emocije često imaju fizičke manifestacije: npr. stres može izazvati napetost u mišićima ili ubrzani puls. Prepoznavanje ovih senzacija može nam pomoći da bolje razumijemo svoje emocionalne reakcije. Svijest o tijelu može pomoći u smanjenju stresa i tjeskobe. Fokusiranje na tjelesne senzacije može nas prizemljiti i pomoći nam da se opustimo. Kada postanemo svjesni kako naše tijelo reagira na određene emocije, možemo bolje razumjeti svoje obrasce ponašanja i emocionalne reakcije. Povezivanje s tijelom može biti važan korak u procesu iscjeljenja, osobito za one koji su doživjeli traumu. Prepoznavanje i oslobađanje tjelesnih napetosti može pomoći u procesu oporavka. Emocije i senzacije su fluidne i putokazi su u našem tijelu i mogu nas dovesti do uzroka.
Veliki dio svog života sam gledala na svoje tijelo kao na smetalo koje nije oblikovano kako želim. Stalno sam ga ispravljala, prepravljala, mijenjala, osuđivala, uskraćivala i kažnjavala. Imala sam disfunkcionalan odnos sa sobom i svojim tijelom. Kada sam htjela smršaviti, išla sam na dijetu, i zamislite, svaki put jo-jo efekt. Dok nisam promijenila pristup kako bih postigla drugačiji rezultat.
“Ako stalno ideš istim putem, ne možeš očekivati drugačiji rezultat” – Albert Einstein.
Nezadovoljstvo, ljutnja, bijes i zadovoljavanje tuđih potreba bili su uzrok moje težine. Ovo sam kompresirala i pojednostavila za potrebe ovog teksta. Um me vodio na dijetu, dok mi je tijelo pokazivalo jedan drugačiji put—put prema sebi, put obrade i iscjeljenja emocija. Bila sam potpuno odvojena od svog tijela i potpuno nesvjesna, a sada razumijem koliko je važno ponovno se povezati s njim. Sada ponosno kažem da je moje tijelo moja moć i misija povezati ljude s vlastitim tijelom.
Zašto je važno imati svijest o tijelu i osjećati svoje tijelo
Fizičko zdravlje
Osjećanje tijela omogućuje nam prepoznavanje signala poput boli, nelagode ili umora, što može pomoći u ranom otkrivanju zdravstvenih problema. Svijest o tijelu također nas štiti od ozljeda jer prepoznajemo granice svojih fizičkih sposobnosti. Kada smo povezani s vlastitim tijelom, poboljšavamo svoju posturu i kretanje, čime smanjujemo rizik od kroničnih bolova i ozljeda.
2. Mentalno zdravlje
Svijest o tijelu pomaže u prepoznavanju fizičkih simptoma stresa i anksioznosti. Ova prepoznatljivost omogućuje nam da poduzmemo korake za opuštanje i smanjenje stresa. Prakticiranje svjesnosti tijela kroz tehnike poput mindfulnessa i meditacije može smanjiti simptome depresije i anksioznosti te poboljšati ukupno mentalno zdravlje.
3. Emocionalno zdravlje
Osjećanje tijela pomaže nam u prepoznavanju i razumijevanju emocionalnih reakcija, što nam omogućuje bolju kontrolu nad našim emocijama. Kada smo svjesni kako se naše emocije manifestiraju u tijelu, možemo ih učinkovitije izraziti i obraditi, čime poboljšavamo svoje emocionalno stanje.
4. Povezanost i samosvijest
Svijest o tijelu doprinosi boljem razumijevanju vlastitih sposobnosti i ograničenja, što povećava samopouzdanje. Ova povezanost između tijela i uma može značajno poboljšati naše ukupno blagostanje, omogućujući nam da se osjećamo cjelovito i povezano sa sobom.
5. Funkcionalna sposobnost
Osjećanje tijela može poboljšati sportske i druge fizičke performanse jer nam omogućuje bolje razumijevanje i kontrolu pokreta. Svijest o tijelu olakšava svakodnevne aktivnosti, od hodanja do podizanja teških predmeta, čineći ih sigurnijima i učinkovitijima.
Svijest o tijelu nije samo trend – to je bitan korak prema zdravijem i ispunjenijem životu.
Osvijestie vaših 6 osjetila
Učimo da imamo pet osjetila: sluh, vid, miris, dodir, okus. Istina je da zapravo imamo i šesto! Naše emocije čine naše šesto osjetilo. Daju nam “osjećaj” o tome što se događa oko nas: možemo osjetiti osjećamo li se sigurno ili ne, što je ključno za preživljavanje. Naše šesto osjetilo je malo, zakržljalo jer ga nismo naučili koristiti. Poput svega ostalog, uz malo truda i dosljednosti postaje veliki izvor informacija. Tijelo je dom naših emocija. Emocije se manifestiraju kroz fizičke senzacije, poput napetosti, umora ili nelagode u različitim dijelovima tijela. Naš fizički odgovor može ukazivati na ono što osjećamo, stoga je važno slušati tijelo kako bismo bolje razumjeli svoje emocionalno stanje. Povezivanje s tijelom pomaže nam u procesuiranju i izražavanju emocija na zdrav način.
Osjećaj svog tijela: Put do unutarnje snage
Osjećanje i povezivanje s vlastitim tijelom ključno je za našu mentalnu i duhovnu snagu. Kada naučimo biti prisutni u svom tijelu i slušati njegov jezik kroz senzacije, otkrivamo osobnu moć koja nas osnažuje. Povezanost s tijelom donosi osjećaj stabilnosti i uzemljenosti, omogućujući nam da budemo svjesniji vlastite vrijednosti. Tijelo nas neprekidno vraća u sadašnji trenutak, dok um često luta prema prošlosti ili budućnosti.
Utjelovljenje ili embodiment riječ je koju često čitamo na portalima. Utjelovljenje se odnosi na proces povezivanja uma i tijela, gdje tijelo postaje sredstvo kroz koje izražavamo svoje emocije, misli i identitet. To uključuje svjesnost o tjelesnim senzacijama, pokretima i osjećajima, omogućujući nam da bolje razumijemo sebe i svoje unutarnje stanje.
Kako sam počela redovito prakticirati mindfulness, povezanost s mojim tijelom iz dana u dan se povećavala i pritom mi je donijela beskrajne dobrobiti: regulaciju emocija, samosvijest, poboljšane odnose, mentalnu i fizičku stabilnost. Upravo moja povezanost s tijelom bila je moja snaga kroz doba Covid-a i životne situacije koje su mi se dogodile u to vrijeme. Da nisam imala tu svoju “supermoć”, vjerojatno danas ne bih pisala ovo, a moj život bi izgledao potpuno drugačije.
Kada smo u tijelu, osjećamo svoja stopala kako dodiruju tlo i svu težinu svoga tijela. Sjećam se trenutka kada sam prvi put osjetila kako svi mi imamo sposobnost disanja kroz tijelo, a ne samo kroz pluća. Tijelo nam omogućava da budemo prisutni i u trenutku, bez obzira na okolnosti. Osjećam se povezano s disanjem, pulsiranjem, energijom koja me pokreće, a to je osjećaj snage koji me ispunjava.
Moje najdraže tehnike s povezivanjem s tijelom su Mindfulness meditacija i TRE (Test Povezanosti s Tijelom)
TRE (Test Povezanosti s Tijelom)
Odgovaranje na ova pitanja može vam pružiti uvid u vašu trenutnu povezanost s tijelom. Što više pozitivnih odgovora imate, to ste više povezani sa svojim tijelom.
1. Svjesnost Tijela
Često primjećujem tjelesne senzacije, poput osjećaja napetosti ili opuštenosti u mišićima.
Znam prepoznati kada mi tijelo govori da treba odmor ili pauzu.
Osjećam se ugodno u svojoj koži i prihvaćam svoje tijelo takvo kakvo jest.
Redovito prakticiram aktivnosti koje me čine svjesnim svojih tjelesnih senzacija, poput joge, meditacije ili tai chi-ja.
Osjećam se povezano s disanjem i često se koristim tehnikama svjesnog disanja kako bih se opustila.
2. Upravljanje Emocijama
Prepoznajem kada sam pod stresom i znam kako se nositi s tim kroz tjelesne aktivnosti ili tehnike opuštanja.
Sposobna sam prepoznati emocije koje se manifestiraju u mom tijelu, poput napetosti kada sam ljuta, ili ‘težine’ kada sam tužna.
Kada doživim intenzivne emocije, obično sam svjesna kako one utječu na moje tijelo.
3. Fizička Aktivnost i Briga za Tijelo
Redovito se bavim fizičkom aktivnošću koja mi pruža zadovoljstvo i osjećaj povezanosti s tijelom.
Brinem se o svom tijelu kroz pravilnu prehranu, dovoljno sna i redovitu fizičku aktivnost.
Kada osjetim bol ili nelagodu, slušam svoje tijelo i poduzimam korake kako bih riješila problem (npr. odmaranje, istezanje, odlazak liječniku).
4. Samosvijest i Mindfulness
Redovito prakticiram mindfulness ili meditaciju kako bih povećala svoju svjesnost o tijelu i umu.
Često se fokusiram na trenutne tjelesne senzacije bez prosuđivanja.
Znam prepoznati i cijeniti male znakove koje mi tijelo daje, poput osjećaja gladi, žeđi ili umora.
Kako Tumačiti Rezultate TRE testa
12-14 pozitivnih odgovora: Vrlo ste povezani sa svojim tijelom. Svjesni ste tjelesnih senzacija i imate razvijenu sposobnost prepoznavanja i upravljanja emocionalnim i fizičkim stanjem.
9-11 pozitivnih odgovora: Dosta ste povezani sa svojim tijelom, ali postoji prostor za dodatno razvijanje svjesnosti i brige o tijelu.
6-8 pozitivnih odgovora: Osrednje ste povezani s tijelom. Možete imati koristi od više svjesnosti i praksi koje će vam pomoći da bolje prepoznate i odgovorite na tjelesne signale.
5 ili manje pozitivnih odgovora: Slabo ste povezani sa svojim tijelom. Možda često zanemarujete tjelesne signale i trebali biste razmisliti o uvođenju praksi koje će vam pomoći u poboljšanju ove povezanosti.
Praktična vježba: Body Scan (vodena Mindfulness meditacija)
Mi često pretpostavimo da smo automatski i stalno povezani s tijelom, to nije istina. Ako nismo naučili bitu u tijelu ili nas je trauma odvojila od tijela, potrebno je da napravimo korake koji će nas dovesti u tijelo. Važno je za naše fizičko, mentalno, emocionalno zdravlje. Za povezanosti i razvoj svjesnosti. Važno je za nas samo, jer tada smo cjeloviti. (Pogledajte video ispod)
O Autoru
Dubravka Fazlić
Ja sam Dubravka, dipl. oec., terapeutska savjetnica, poduzetnica i učiteljica mindfulnessa. Karijeru sam počela graditi u obiteljskoj tvrtki koja je u to vrijeme bila vodeća proizvodna tvrtka u segmentu pekarstva. Ekonomski fakultet, izazovni duh i životne okolnosti dovele su me do rada u vodećim ugostiteljskim tvrtkama, gdje sam bila konzultant i menadžer. No, višegodišnji nebrojeni radni sati te ubrzan i stresan način života doveli su me i do burnouta, 37 kilograma viška i potrebe za promjenom. Okrenula sam se radu na sebi i upoznavanju sebe na drugim, dubljim razinama, što je rezultiralo promjenom karijere. Urođene komunikacijske i liderske vještine izbrusila sam kroz niz edukacija i postala terapeutski savjetnik, Coach i NLP trener. Upoznala sam se s mindfulness-om, koji je postao temelj moga rada. Prva sam generacija učitelja Mindfulness Based Living Course u Hrvatskoj, na što sam posebno ponosna. Life-Work-Wellbeing program koji danas podučavam sadrži elemente trenutno najaktualnijih terapeutskih pravaca i tehnika koje imaju znanstvenu podlogu. Moje savjete i kolumne možete čitati na portalima Sretna Žena, Ljepota I Zdravlje, Sensa i dr. Za dnevnu dozu inspiracije i edukativne objave kako voditi svjestan život, pridružite se mojoj Facebook grupi Be You – sa Dubravkom Fazlić i pratite me na Instagramu. Na mom YouTube kanalu, možete pronaći vođene mindfulness meditacije.
KRATAK SAŽETAK
Toggle