Svi se ponekad oslanjamo na tuđa mišljenja i tražimo potvrdu svoje vrijednosti, no kada to postane navika, ovisnost o tuđim mišljenjima može ograničiti našu samostalnost i osjećaj vlastite vrijednosti. Može nas dovesti do toga da postanemo pretjerano ovisni o drugima. Možda toga nismo svjesni, ali to možemo prepoznati na različite načine.
Traženje pohvala i komplimenata
Ako često tražimo verbalnu potvrdu kako bismo osjećali da vrijedimo, to može biti znak da ne cijenimo sami sebe dovoljno.
Oslanjanje na društvene mreže:
Društvene mreže postaju mjesto na kojem tražimo potvrdu putem lajkova, komentara i pratitelja. Ova vrsta potvrde može postati ovisnost koja utječe na našu percepciju vlastite vrijednosti.
Traženje savjeta ili mišljenja:
Ako se uvijek konzultiramo s drugima prije donošenja odluka, oslanjajući se na tuđe mišljenje umjesto na vlastito, tražimo vanjsku potvrdu vrijednosti.
Potvrda kroz postignuća:
Ponekad dokazujemo svoju vrijednost postignućima kako bismo dobili priznanje drugih, pretjerano se trudeći u karijeri ili društvenim aktivnostima.
Podilaženje drugima:
Izbjegavanje izražavanja vlastitih stavova i prilagođavanje drugima zbog straha od odbijanja znak je nesigurnosti i ovisnosti o prihvaćanju drugih.
Traženje emocionalne podrške:
Stalno traženje podrške od drugih može biti način na koji nastojimo potvrditi svoju vrijednost, umjesto da razvijamo unutarnju snagu.
Strah od kritike ili odbijanja:
Strah od kritike dovodi do izbjegavanja sukoba i prilagođavanja ponašanja kako bismo bili prihvaćeni, što narušava autentičnost.
Samopouzdanje iznutra: Put ka Oslobađanju od Ovisnosti o Tuđim Mišljenjima
Imala sam veliku potrebu za tuđim mišljenjem i toga nisam bila svjesna. I sama sam prošla kroz strah od kritike i odbijanja te sam prilagođavala svoje ponašanje kako bih izbjegla negativne reakcije, da ne bih bila odbačena ili osuđena. Kada sam bila mlađa, bilo mi je jako važno da budem prihvaćena.
Nisam bila svjesna vlastite vrijednosti; samopouzdanje mi je bilo jako nisko. Iza vanjske nesigurnosti skrivala sam se iza pretjerane sigurnosti. Uvijek sam bila hrabra, glasna, poduzimala akcije i organizirala sve kako bih bila prihvaćena i potvrđena. Nisam uopće bila svjesna što radim sebi i koliko se udaljavam od svoje suštine. To me dovelo do povećane ovisnosti o drugima. Štoviše, uopće nisam vidjela ništa loše u tome jer je to bio način na koji sam djelovala i odgovarao mi je jer mi je bio jedini poznat. Postizala sam rezultate i mislila sam: zašto mijenjati nešto što je dobro? Naizgled je bilo dobro.
Da sam sa 18 godina bila imalo svjesnija, nikada ne bih pristala na tajnu vezu koja je trajala godinama, iako smo i ja i on bili solo. Tada sam silno željela biti voljena, nečija, i uvjerila sam sebe da sam se jako zaljubila. Pristajala sam na stvari koje su me samo dublje i dublje povređivale. Nezadovoljstvo, bijes i ljutnja bujali su u mom tijelu i štitili me od mene same. Tijelo je vrištalo na sve strane i zvalo me da napravim promjenu, da se vratim sebi. Moja rana počela je puno prije tog odnosa. Trebalo je uložiti puno truda i vremena da bih se vratila k sebi, tamo gdje pripadam.
Kako dolazi do potrebe i ovisnosti o tuđim mišljenjima?
Ako smo kao djeca naučili oslanjati se na tuđe savjete ili smo zbog nesigurnosti u svoje odluke stalno tražili potvrdu, ti obrasci lako se prenose u odraslu dob. Nisko samopouzdanje, strah od pogreške ili kritike također pridonose toj ovisnosti, što nas vodi u ciklus nesigurnosti i stalnog traženja vanjske potvrde.
Ključni znakovi ovisnosti o tuđem mišljenju:
- Traženje stalnog odobrenja – Ako uvijek trebate mišljenje drugih prije donošenja odluka, previše ovisite o vanjskoj potvrdi.
- Strah od samostalnih odluka – Izbjegavanje odgovornosti zbog straha od pogreške vodi u začarani krug nesigurnosti.
- Teškoće u postavljanju granica – Poteškoće u postavljanju granica i strah od odbijanja ukazuju na nesigurnost u vlastite prosudbe.
- Osjećaj nesposobnosti bez pomoći drugih – Ako se osjećate nesposobno bez tuđe pomoći čak i kod jednostavnih zadataka, ovisnost o drugima je prisutna.
- Izbjegavanje sukoba – Strah od sukoba često nas tjera da žrtvujemo svoje potrebe kako bismo ugodili drugima.
- Potreba za kontinuiranom podrškom – Oslanjanje na podršku drugih čak i u situacijama kad ona nije nužna ukazuje na nedostatak unutarnje sigurnosti.
- Nisko samopouzdanje – Ovisnost o tuđem mišljenju često je ukorijenjena u niskom samopouzdanju i nepovjerenju u vlastite sposobnosti.
Kako prevladati potrebu za tuđim mišljenjima?
Prvi korak je samorefleksija – osvijestite obrasce ponašanja i zapitajte se zašto vam je toliko važno što drugi misle.
- Koje situacije najviše uzrokuju moju potrebu za tuđim odobrenjem?
- Što se događa unutar mene kada ne dobijem potvrdu koju tražim?
- Kako se osjećam kad donosim odluke bez konzultacije s drugima?
- Koje su moje osobne vrijednosti i uvjerenja koja bih trebao/la staviti u prvi plan?
- Kako mogu bolje podržati sebe umjesto da tražim vanjsku potvrdu?
- Koji su moji dugoročni ciljevi i kako ovisnost o drugima utječe na njih?
- Što me sprječava da postavim jasne granice prema drugima?
- Koje korake mogu poduzeti da se oslobodim potrebe za neprekidnim odobravanjem od drugih?
- Kako se moja potreba za tuđim odobrenjem uspoređuje s mojim stvarnim sposobnostima i postignućima?
- Što mogu učiniti kako bih postao/la svjesniji/a svojih osjećaja i potreba bez oslanjanja na druge?
Od srca vam savjetujem na kraju: ne zaboravite voljeti sebe kao najdražu vam osobu u životu, onu osobu kojoj se divite, koju cijenite, koju bezuvjetno volite. Prakticirajte suosjećanje prema sebi. U tome vam može pomoći ova vođena mindflness meditacija:
O Autoru
Dubravka Fazlić
Ja sam Dubravka, dipl. oec., terapeutska savjetnica, poduzetnica i učiteljica mindfulnessa. Karijeru sam počela graditi u obiteljskoj tvrtki koja je u to vrijeme bila vodeća proizvodna tvrtka u segmentu pekarstva. Ekonomski fakultet, izazovni duh i životne okolnosti dovele su me do rada u vodećim ugostiteljskim tvrtkama, gdje sam bila konzultant i menadžer. No, višegodišnji nebrojeni radni sati te ubrzan i stresan način života doveli su me i do burnouta, 37 kilograma viška i potrebe za promjenom. Okrenula sam se radu na sebi i upoznavanju sebe na drugim, dubljim razinama, što je rezultiralo promjenom karijere. Urođene komunikacijske i liderske vještine izbrusila sam kroz niz edukacija i postala terapeutski savjetnik, Coach i NLP trener. Upoznala sam se s mindfulness-om, koji je postao temelj moga rada. Prva sam generacija učitelja Mindfulness Based Living Course u Hrvatskoj, na što sam posebno ponosna. Life-Work-Wellbeing program koji danas podučavam sadrži elemente trenutno najaktualnijih terapeutskih pravaca i tehnika koje imaju znanstvenu podlogu. Moje savjete i kolumne možete čitati na portalima Sretna Žena, Ljepota I Zdravlje, Sensa i dr. Za dnevnu dozu inspiracije i edukativne objave kako voditi svjestan život, pridružite se mojoj Facebook grupi Be You – sa Dubravkom Fazlić i pratite me na Instagramu. Na mom YouTube kanalu, možete pronaći vođene mindfulness meditacije.
KRATAK SAŽETAK
Toggle