Search here...
TOP
Mindfulness

Stavite sebe na prvo mjesto – Važnost osobnih prioriteta za emocionalno i mentalno zdravlje

osobne granice briga o sebi

U današnjem svijetu koji neprestano traži našu pažnju i energiju, lako je izgubiti sebe u mnoštvu obaveza i očekivanja. Što onih koje imamo prema sebi, što onih od okoline. Da vas upitam nešto: kada ste posljednji put sebe stavili na prvo mjesto? Kada ste sebi dali prioritet i brinuli o vlastitim potrebama?

Ja znam da jedan dobar dio života bila sam prisutna da bi ispunjavala tuđe potrebe. Poslovne, obiteljske, partnerske, obiteljske, prijateljske. Bilo mi je važnije napraviti ono što se tražilo od mene bezobzira da li sam ja imala vremena, sposobnosti, mogućnosti, snage, znanja. U mojoj glavi to je moralo biti napravljeno, s velikim M – kako god. Snalazila sam se kako god sam znala i umjela, samo da bih isporučila, da me ne bi pratio osjećaj krivnje, srama, stida, osjećaja da nisam dovoljno dobra, dovoljno pametna. Stalno sam se morala nekome dokazivati.

Nisam znala za sebe, nisam poznavala sebe i kada bih i pokušala staviti sebe negdje ispred potreba drugih, uuu, tada sam mislila da sam sebična. Danas to je drugačija priča u mojoj glavi i u mojim osjećajima, uvjerenjima. Danas znam da staviti sebe na prvo mjesto nije sebično, već je ključno za očuvanje emocionalnog, mentalnog i psihičkog zdravlja. Briga o sebi postala je temelj moga rada, a ona je ujedno i temelj za sretan i ispunjen život.

Emocionalno zdravlje je važno jer nam omogućuje da uspostavimo kvalitetne odnose s drugima, ali i samima sobom. Kada stavljamo svoje potrebe na prvo mjesto, možemo se bolje nositi s emocionalnim izazovima. Dajući sebi vrijeme za odmor, samo-refleksiju i aktivnosti koje volimo, osnažujemo vlastitu emocionalnu stabilnost. Kada smo emocionalno zadovoljni, imamo više ljubavi i energije za pružanje drugima.

Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko zdravlje. Ako se stalno fokusiramo na tuđe potrebe i zanemarujemo vlastite, to može dovesti do iscrpljenosti, stresa i gubitka ravnoteže. Kada postavimo sebe na prvo mjesto, omogućavamo si vrijeme za samorazvoj, učenje novih vještina i osobni rast. To jača našu mentalnu otpornost i sposobnost suočavanja s izazovima koje život donosi.

Pročitajte i...  Kako postaviti zdrave granice u odnosima?

Psihičko zdravlje često ostaje zanemareno u svijetu koji stavlja naglasak na vanjski izgled i materijalne vrijednosti. No, briga o sebi uključuje i brigu o svojoj unutarnjoj dobrobiti. Pronalaženje vremena za meditaciju i aktivnosti koje nas opuštaju, pomaže nam da održavamo psihičku ravnotežu. Kada sebi pružimo podršku koju trebamo, imamo veću sposobnost suočavanja s teškoćama i izgradnju unutarnje snage.

Staviti sebe na prvo mjesto ne znači zanemariti druge ljude, ili postati sebičan. Naprotiv, kada smo emocionalno, mentalno i psihički zadovoljni, imamo više ljubavi, suosjećanja i energije za pružanje podrške drugima. Samo kada sebe stavimo na prvo mjesto, možemo biti istinski prisutni za druge i pružiti im onaj najbolji dio sebe.

Briga o sebi i postavljanje vlastitih potreba na prvo mjesto je ključ za postizanje emocionalne ravnoteže, mentalne jasnoće i psihičke stabilnosti. To je put prema sreći, zadovoljstvu i ispunjenom životu. Dopustite si da budete prioritet u vlastitom životu i otkrijte koliko pozitivnih promjena to može donijeti. Stavite sebe na prvo mjesto i doživite transformaciju koja će vas oduševiti.

Kako staviti sebe na prvo mjesto?

Za početak, posložite si prioritete. To je izuzetno važno iz više razloga:
  • Kada imate jasno postavljene prioritete, možete usmjeriti svoju energiju, vrijeme i resurse prema najvažnijim zadacima. To vam pomaže da budete produktivniji i da postižete bolje rezultate u svom radu ili životu općenito.
  • Prioriteti vam pomažu usredotočiti se na ono što je bitno i izbjegavati gubitak vremena na manje važne ili nepotrebne aktivnosti.
  • Kada jasno definirate prioritete, lakše je odoljeti ometanjima i ostati fokusiran na zadatke koji su vam ključni za postizanje vaših ciljeva.
  • Kada imate prioritetno rangirane zadatke ili ciljeve, lakše je donositi odluke.
  • Možete procijeniti koje su akcije ili aktivnosti najvažnije i koje treba odgoditi ili odbaciti. To vam olakšava donošenje odluka o tome kako rasporediti svoje vrijeme, energiju i resurse.
  • Postavljanje prioriteta pomaže vam da bolje upravljate svojim vremenom i smanjite stres.
  • Kada imate jasno definirane prioritete, možete ravnotežu između različitih područja svog života, kao što su posao, obitelj, zdravlje ili hobiji. To vam omogućuje da se osjećate uravnoteženo i da izbjegnete osjećaj preopterećenosti.
  • Prioriteti su povezani s vašim dugoročnim ciljevima. Postavljanje prioriteta pomaže vam da usmjerite svoje napore prema ostvarenju tih ciljeva. Kada znate što je najvažnije za vas, možete ciljano raditi na tim područjima i postizati napredak prema ostvarenju svojih želja i ambicija.
  • U konačnici, posložiti si prioritete omogućuje vam da budete uspješniji, učinkovitiji i zadovoljniji u svom radu i životu općenito. To vam omogućuje da usmjerite svoje napore prema onome što je za vas najvažnije i da postignete veći osjećaj postignuća i zadovoljstva.
Pročitajte i...  Kako reći "NE" na način da drugu osobu ne povrijedimo

Pitanja ispod mogu vam pomoći da samoprocijenite svoj odnos prema sebi i otkrijete koliko pažnje i brige posvećujete vlastitim potrebama. Budite iskreni prema sebi i koristite ove odgovore kao smjernice za daljnji razvoj i postavljanje sebe na prvo mjesto. Koliko često posvećujem vrijeme i pažnju vlastitim potrebama i željama?

Pitanja koja vam mogu pomoći u prioritiziranju osobnih granica

  1. Jesam li svjestan/svjesna svojih vlastitih granica i sposoban/sposobna ih postaviti prema drugima?
  2. Koliko često sebe stavljam ispred tuđih potreba i očekivanja?
  3. Jesam li u stanju postaviti zdrave granice u svojim odnosima s drugima?
  4. Koliko često brinem o svom fizičkom zdravlju kroz vježbanje, zdravu prehranu i odmor?
  5. Koliko vremena provodim u aktivnostima koje me ispunjavaju i donose radost?
  6. Jesam li sposoban/sposobna reći “ne” kada to osjećam potrebno i prepoznajem svoje granice?
  7. Kako se brinem o svom mentalnom zdravlju, poput prakticiranja samorefleksije, učenja novih vještina i suočavanja s izazovima?
  8. Koliko često si dajem dozvolu za odmor, opuštanje i obnavljanje energije?
  9. Jesam li svjestan/svjesna vlastitih ciljeva, vrijednosti i želja i da li ih aktivno slijedim?

Važno je zapamtiti da je briga o sebi kontinuirani proces. Neki dani će biti lakši, neki teži ali s vremenom i predanošću, možete razviti zdrav odnos prema sebi i postaviti sebe na prvo mjesto. Zapamtite da ste vi najvažnija osoba u vlastitom životu i zaslužujete sreću. Na ovom putovanju ne morate biti sami. Lakše je i ljepše u društvu. Potražite pomoć terapeuta, psihologa, osobe koja vam odgovara u tom trenutku. Šaljem vam ljubav i podršku.

O Autoru

«

»

Leave a Comment