Search here...
TOP
Mindfulness

Svjesna JA i Nesvjesna JA – Kako možemo osvijestiti automatske navike i reakcije

Nedavno sam krenula u šetnju sa svojim psima. Jedna obična svakodnevna šetnja. Normalna. Ja i moji psi. Hodam, slušam, malo i ‘popričam’ s njima. Gledam sve one silne grane koje su popadale i kako su nestala neka drveća koja su tu sa mnom od djetinjstva. Hodam po svom osnovnoškolskom igralištu i prisjećam se penjalice. Bila je zelena, željezna, visoka. Meni maloj ogromna. Izazov je bio hodati po njoj.

Danas te penjalice nema više. Preopasna je. Mislim da bi današnje roditelje kako se u narodu kaže ‘infarkt strefio’ da su imali prilike vidjeti što smo radili na toj penjalici. Da sam skroz iskrena i mene bi. Kada se prisjetim tog hodanja i vidim sebe malu iz ove pozicije sada jeza me prođe. I, tako, lagano hodam i u jednom trenutku pogled mi padne na stopala i primijetim da sam u šetnji s dvije različite natikače. I počnem se smijati.

Svjesna JA (sjećam se trenutka kada sam odlučila koje ću natikače obuci i trenutka kada sam desnu nogu stavila u nju) i ona nesvjesna JA koja je u trenu preuzela ‘kormilo odluka’ jer je neka druga misao naišla, za kojom sam ja otišla i automatski obukla natikaču koja je bila do nje pod pretpostavkom i navici – da je ista.

Točan podatak koliko vremena provedemo u danu u automatskim ponašanjima varira ovisno o osobi i situaciji, ali istraživanja pokazuju da veći dio dana, otprilike 60 – 95% vremena, provedemo u automatskim i nesvjesnim reakcijama. To uključuje rutinske aktivnosti poput hodanja, vožnje automobila, čišćenja zuba ili drugih ponavljajućih radnji koje obavljamo svakodnevno bez puno svjesne pažnje.

Ovo nas navodi na promišljanje koliko smo zapravo svjesni naših ponašanja i odluka tijekom dana i kako nesvjesne radnje možemo više osvijestiti. Tu nam može pomoći mindfulness praksa, kao i ova pitanja za promišljanje:

  • Što misliš koliko nesvjesnih odluka doneseš?
  • Koliko nesvjesnih odgovora na pitanja daješ?
  • Koliko nesvjesnih radnji napraviš?

Svjesnost razvijamo vježbanjem. Što više postajemo svjesni, imamo sposobnost primjećivati svoje misli misaone obrasce koji nam se ponavljaju. Imamo mogućnost odabira. Razvojem svjesnosti postajemo snažniji postajemo prisutniji, postajemo svjesni sebe i svijeta oko nas. Primjećujemo svoje radnje i navike.

Pročitajte i...  Zašto nam je teško 'ništa ne raditi'?

Ova jednostavna vježba (video ispod) vratit će vas u sadašnji trenutak i pomoći vam da se osjećate mirnije, fokusiranije i svjesnije. Možete je prakticirati kad god osjetite potrebu za povezivanjem s vlastitim sadašnjim trenutkom.

O Autoru

«

»