Yogijskim životnim stilom težimo bivanju slobodnom od boli i bolesti (emotivne ili tjelesne). Slobodi da živimo punim plućima kako bi izrazili svoju prirodu, ispunili smisao, radili ono u čemu smo dobri i što volimo te kako bi imali konstruktivne odnose s drugim živim bićima i okolinom. Sloboda u ovom kontekstu znači odsustvo uzoraka djelovanja koji utječu i vrte nas u slijepom krugu auto reaktivnosti (samsara) – dakle sloboda od naših unutarnjih “terorista”. Kao i svaka cjelovita filozofija yoga nudi razne pristupe kako uspostaviti taj životni put, jedna od metodologija je sustav čakri.
Čakre se ilustriraju kao svjetlosne točke u bojama, mandale i vrtlozi što nas može zbuniti jer djeluje mistično, no iza čakri postoji jednostavna znanstvena podloga. Sistem prema kojem su dijelovi tijela uključujući žlijezde i organe koji su smješteni u određenom dijelu povezani s djelovanjem u životu, emocijama, uvjerenjem i voljom. Tijelo proizvodi energiju, doslovno, proizvodi toplinu, snagu, metaboličkim procesima transformira jednu vrstu materije u drugu, stvara novi život, pretvara kisik… Drugačiji dijelovi tijela i različita tkiva zaduženi su za drugačije transformacije, a čakre su postavljene tako da objašnjavaju 7 glavnih centara “proizvodnje” energije. Kako određeni dio tijela proizvodi energiju te koliko to učinkovito radi rezultira zdravljem i sposobnošću ili obrnuto. Zato su zdravlje i tjelesna energija usko vezani. To je i teza po kojoj Ayurveda liječi.
Yoga promovira opciju da energijama u svojem tijelu možemo upravljati i znati ih usmjeravati. Slično kao i električna energija koje u prirodi ima na pretek, no prije Tesle nismo znali kako je “ukrotiti” i upravljati da ju možemo imati u žicama u zidovima i koristiti svaki dan. Tako i naše tijelo proizvodi energiju koja kola cijelo vrijeme i ako nema problema, ne trebamo intervenirati no ako ima možemo je dresirati i naučiti njome upravljati, postati sam svoj majstor (misli i emocije proizvode energiju jednako kao mišići tijela).
Razlog da koristimo ovaj shematski pristup tijelu služi kako bi razumjeli aspekte i potrebe svojeg bivanja kao i “nevidljive uzorke” djelovanja, te pronašli uzrok svojih nezadovoljstava ili čak bolesti. To je potpuno holistički pristup jer su tijelo i um jedno, jedno u drugome te se kroz pokret tijelom uz kontemplaciju i meditaciju možemo promijeniti duboko koljenski neosviješteno uvjerenje.
Moderne metode kao što su, Tjelesno orijentirana terapija, Somatska psihoterapija, Kognitivno bihevioralna terapija, Art terapija, Coaching i sl. pristupi su koji na isti način uključuju tijelo i um za liječenje, ali govore nama možda malo bliskijim jezikom. Metodologija čakri ima isti cilj kao i zapadni pristup, ali koristi drugačiji prikaz. Svodi se uglavnom na: 1. osvještavanje, jer ako ne vidimo ne možemo intervenirati i 2. na razumijevanje/opraštanje/prihvaćanje sa suosjećanjem. To je naš lijek, recept je jednostavan a za provedbu se trebamo potruditi i koristiti načine koje su do sada naši preci istražili kako bi si pomogli.
Od subote 2.4. kreće ciklus osvještavanja 7 aspekta bivanja – čakri u kojem ćemo 7 subota za redom sistematski prolaziti svaku čakru pokretom, razgovorom, pitanjima, afirmacijama i meditacijom. Prve subote krećemo s korijenskom čakrom, a više detalja o radionici saznajte na događaju: Facebook event cijeli ciklus i Facebook event samo 1. čakra. Više o cijelom ciklusu možete pročitati na web stranici.
O Autoru
Tena Rebernjak
Tena se yogom krenula baviti kada joj je bilo 18 godina kroz knjigu B.K.S. Iyengara ‘Light on yoga’. Program obuke za učiteljicu yoge (RYT 200) završava u GaiaYoga školi pod vodstvom Marca Bianca i Sandre Đidara Bianco 2012. g. Daljnju edukaciju za učitelja yoge (RYT 500) završava kod Petre Carmichael u Divya yoga centru 2017. g. Kroz godine prošla je mnoge radionice i tečajeve poznatih svjetskih yogija i mnoge tečajeve bodywork tehnika. Budin nauk te Vipassana i mindfulness meditacije upoznala je s 20 godina na znamenitom tromjesečnom putovanju u Sri Lanci. Od tada pohađa mnoga desetodnevna meditacijska povlačenja u potpunoj tišini. Tenin primarni interes je zdravlje, mentalno i tjelesno, kako ga održavati i uspostaviti ako je izgubljeno. Njen pristup podučavanju yoge je terapeutski, što znači da nudi vježbe i metode koje ciljano pomažu pri rješavanju nekog problema, a pristup vođenju meditacije je jednostavan, meditacija je trening za bistrinu uma i mentalno zdravlje kojega trebamo primijeniti u svakodnevnom životu. Više o Teni saznajte na: www.tena.yoga/o-meni/
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.