Search here...
TOP
Mindfulness

STOP Mindfulness tehnika  – Kako bolje upoznati sebe i reagirati svjesnije

mindfulness tehnika

Zamislite koliko puta ste u posljednjih par dana projurili kroz iskustvo? Projurili kroz događaje.Instinktivno odgovorili na pitanje? No, kada ste se zadnji put zaustavili se i promislili o odgovoru? recimo na pitana poput:

Kako si?
Koja je tvoj najdraža boja?
Sjećaš li se kako si se osjećala jutros dok si ispijala svoj jutarnji napitak? Kavu, čaj, kakao?
Koji je vaš najčešći odgovor?

Prema najnovijim istraživanjima, prosječna osoba provede otprilike 47% svog vremena u nesvjesnim i automatskim reakcijama tijekom dana. To znači da gotovo polovica našeg dana prolazi bez svjesne pažnje ili namjere. Odgovori koje dajemo najčešće su automatski.

Dobro. Žuta – i onda skužimo da nemamo niti jednu žutu stvar u ormaru. Da je žuta nam bila kada smo bili mladi a da sada je plava.  ‘Ne sjećam se’. Mi imamo sposobnost da nam je tijelo u sadašnjosti, a naše misli u prošlosti, budućnosti, analiziranju, sanjarenju, planiranju…. Pritom našu svijest možemo podijeliti na dva osnovna dijela:

Svijest o vanjskim događajima: Ovaj dio naše svijesti uključuje svijest o događajima, situacijama i ljudima oko nas. To su informacije koje primamo putem naših osjetila, poput vida, sluha, dodira, mirisa i okusa. Ovo područje svijesti omogućuje nam da percipiramo vanjski svijet i reagiramo na njega.

Svijest o unutarnjim događajima: Ovaj dio naše svijesti obuhvaća naše misli, osjećaje, uvjerenja i unutarnje doživljaje. To su subjektivne percepcije i iskustva koja nastaju unutar nas. Ova unutarnja svijest omogućuje nam da razmišljamo o sebi, analiziramo svoje misli i osjećaje te donosimo odluke.

Ova podjela na vanjske i unutarnje događaje odražava način na koji naša svijest integrira informacije iz okoline s našim unutarnjim doživljajima. Oba dijela svijesti su međusobno povezana i utječu jedan na drugog kako bismo stvorili cjelovito iskustvo svijeta i sebe.
Kako integrirati ta dva svijeta i da su nam oba na usluzi i poznata. Da sebi dajemo onaj stvaran doživljaj koji vidimo, osjetimo u tom trenutku. Mindfulness. Biti prisutan u trenutku, bez osuđivanja.

Pročitajte i...  Kako nam Mindfulness može pomoći da učvrstimo odnose

Mindfulness i njegove tehnike koje nam pomažu razviti vlastitu svijest. Da postanemo svjesniji sebe, svoga tijela, svojih misli, svojih osjećaja i da znamo da imamo sve resurse unutar sebe koji su nam potrebni za promjenu,

Ono što je divno kod Mindfulness-a i meditacije je što vam je svima dostupno. To je vještina koju nosimo si u sebi i potrebno ju je samo probuditi. I poput drugih vještina ona ne zahtijeva da stalno izazivamo sebe na više i bolje održavali rezultate postignutog. I povremena praksa stvara značajne promjene na mozgu. Jer mozak je neuroplastičan.
Kada se zaustavimo i zatvorimo oči. Usporimo. Usmjerimo pažnju na svoje disanje. Bez obzira da li sjedimo ili stojimo naš mozak prolazi kroz masivnu promjenu.

STOP metoda je više od Mindfulness prakse – to je način života. Integrirajući ovu jednostavnu tehniku u vaš život, može vam pomoći da se se suočite s stresorima u životu s mirnijim, svjesnijim pristupom. To vam omogućuje da na izazove života odgovarate sa mjesta mudrosti i suosjećanja i donosi vam više mira i razumijevanja za svijet u kojem živimo.

STOP metoda vam može pomoći da se suočite sa svojim reakcijama na stresne situacije na svjesniji način. Ova jednostavna tehnika sastoji se od četiri koraka: Stani, Udahni duboko, Promatraj, Nastavi s sviješću i ljubaznošću.

Stani: Prvi korak je fizički stati i postati miran. Ova jednostavna radnja stvara pauzu u našem reaktivnom procesu, omogućavajući nam trenutak smirenosti usred oluje naših emocija.
Udahni duboko: Duboko disanje je moćan alat. Pomaže smiriti naš živčani sustav i vraća nas u sadašnji trenutak. Duboki udah može biti most između stanja reaktivnosti i stanja smirenosti.
Promatraj: Promatranje uključuje postajanje svjesnim našeg tijela, emocija i misli. Promatranjem ih, odvajamo se od preplavljenosti tim osjećajima. Ova odvojenost nije o odcjepljenju već o stjecanju perspektive.
Nastavi sa sviješću i ljubaznošću: Završni korak je nastaviti s novom namjerom. Umjesto impulzivne reakcije, biramo nastaviti s pažnjom i ljubaznošću, i prema sebi i prema drugima.

Pročitajte i...  Kako da budemo prisutni u sadašnjem trenutku

Kako biste razumjeli utjecaj ove tehnike, napravite vježbu. Sjetite se nedavnog trenutka kada ste se osjećali nervozno, kada vas je neki događaji ili osoba trigerirala – po naški digla vam tlak. Primijetite senzacije u svom tijelu, navalu emocija. Sada primijenite STOP metodu:

Stani: Zaustavite se i postanite mirni.
Udahni duboko: Udišite duboko i izdahnite, otpuštajući malo napetosti.
Promatraj: Primijetite što se događa u vašem tijelu, emocijama i mislima. Budite prisutni s njima.
Nastavite sa sviješću i ljubaznošću: Nastavite s ovog mjesta obnovljene svijesti i suosjećanja.

Uključivanje STOP tehnike u vaš život možete transformirati način na koji reagirate na izazovne situacije. Omogućuje vam da birate svoje reakcije umjesto da ste prepušteni na milost i nemilost vašim trenutnim nesvjesnim reakcijama. Prakticirajući ovu praksu dobit ćete veći osjećaj kontrole, mira i blagostanja.

Čitajući recept, nećete pojesti kolač. Što vam želim ovim poručiti? Kada samo čitate tekstove, bez da prakticirate vježbe u njima, rezultat će izostati. Stavite sebe na prvo mjesto. Sami sebi postanite važni. Potrudite se oko sebe. Pišite mi kako vam ide.

O Autoru

«

»

Besplatan Online Mindfulness Tečaj