Odgovoriti/ uzvratiti i reagirati su oba načina na koje mi ljudi reagiramo na određene situacije ili podražaje, ali postoji razlika u njihovom značenju i primjeni. Emocije igraju važnu ulogu u obje ove reakcije.
Reagiranje je obično brza, automatska i instinktivna reakcija na neki događaj ili podražaj. To je trenutna reakcija koja se javlja spontano, bez dubljeg razmišljanja ili svjesnog odabira. Na primjer, kada se nešto neočekivano desi, kao što je nagli zvuk ili neočekivana pojava, naša reakcija može biti skok ili povlačenje. Može biti i deranje (povišeni tonovi) ili suze. Reakcija se često povezuje s instinktima i primarnim emocijama poput straha, iznenađenja ili gađenja.
Odgovoriti ili uzvratiti s druge strane, podrazumijeva svjesnu i kontroliranu reakciju na određeni podražaj ili situaciju. Odgovoriti ili uzvratiti uključuje proces razmišljanja, procjenjivanja i donošenja odluka prije nego što se odgovor izrazi ili sprovede. Razlikuje se od instinktivne reakcije jer je svjesno odabrana, promišljena i može biti bazirana na širem rasponu informacija.
Odgovor može biti emotivne prirode, ali također može biti racionalan i kontekstualno vođen. Emocije su povezane s obje ove reakcije, ali na različite načine. Kod reagiranja emocije su često trenutne i instinktivne, odražavajući našu trenutnu unutrašnju reakciju na događaj. Na primjer, ako se iznenada susretnemo s opasnošću, reakcija može biti strah koji nas pokreće na akciju preživljavanja. Kod odgovora emocije igraju ulogu u našem razmišljanju i donošenju odluka.
Emocije mogu biti pokretačka sila koja utiče na našu motivaciju, naše vrijednost i način na koji procjenjujemo situaciju. Na primer, kada razmišljamo o nekoj moralnoj dilemi, emocije kao što su suosjećanje , ljubav ili bijes mogu utjecati na to kako ćemo odgovoriti ili se postaviti prema situaciji.
Kako Da Odgovorite Umjesto Da Reagirate
Odgovor (response) se odnosi na svjesno i kontrolirano reagiranje na određenu situaciju ili podražaj. Reakcija (react) je brza, automatska i instinktivna reakcija na neki događaj ili podražaj.
Da biste se izvježbali vještinu uzvraćanja umjesto reagiranja, možete prakticirati sljedeće strategije:
1. Svjesnost emocija
Bitno je postati svjestan vlastitih emocija i prepoznati ih kada se pojave. Primijetite kako emocije utječu na vaše reakcije i pokušajte razumjeti njihovu ulogu u vašem ponašanju.
2. Pauziranje i duboko disanje
Kada se nađete u situaciji koja izaziva snažnu emocionalnu reakciju, pokušajte napraviti kratku pauzu prije nego što odgovorite. Duboko udahnite i izdahnite nekoliko puta kako biste se smirili i prikupili misli.
3. Razumijevanje perspektive
Pokušajte razumjeti perspektivu druge osobe i staviti se u njezine cipele. To može pomoći u izgradnji empatije i suosjećanja te vam omogućiti da odgovorite na temelju razumijevanja, umjesto samo na temelju trenutnih emocija.
4. Analiza prije djelovanja
Prije nego što izrazite svoj odgovor, razmislite o mogućim posljedicama svojih riječi ili postupaka. Promišljeno donesite odluku o tome kako želite reagirati i osigurajte da vaš odgovor bude konstruktivan i u skladu s vašim ciljevima.
5. Komunikacija i izražavanje
Naučite izražavati svoje misli, potrebe i osjećaje na jasan i konstruktivan način. Komunikacija koja je usmjerena na rješavanje problema i izražavanje vlastitih stavova može pomoći u izgradnji konstruktivnih odnosa.
6. Vježba svjesnosti
Redovita praksa meditacije ili svjesnosti može pomoći u jačanju vaše sposobnosti da ostanete prisutni i smireni u izazovnim situacijama. To može pomoći u osnaživanju kontrole nad svojim reakcijama i usmjeravanju na svjesno uzvraćanje.
Sve ove strategije zahtijevaju vježbu i strpljenje. Važno je zapamtiti da je proces i da će vam trebati vremena da razvijete nove navike reagiranja.
O Autoru
Dubravka Fazlić
Ja sam Dubravka, dipl. oec., terapeutska savjetnica, poduzetnica i učiteljica mindfulnessa. Karijeru sam počela graditi u obiteljskoj tvrtki koja je u to vrijeme bila vodeća proizvodna tvrtka u segmentu pekarstva. Ekonomski fakultet, izazovni duh i životne okolnosti dovele su me do rada u vodećim ugostiteljskim tvrtkama, gdje sam bila konzultant i menadžer. No, višegodišnji nebrojeni radni sati te ubrzan i stresan način života doveli su me i do burnouta, 37 kilograma viška i potrebe za promjenom. Okrenula sam se radu na sebi i upoznavanju sebe na drugim, dubljim razinama, što je rezultiralo promjenom karijere. Urođene komunikacijske i liderske vještine izbrusila sam kroz niz edukacija i postala terapeutski savjetnik, Coach i NLP trener. Upoznala sam se s mindfulness-om, koji je postao temelj moga rada. Prva sam generacija učitelja Mindfulness Based Living Course u Hrvatskoj, na što sam posebno ponosna. Life-Work-Wellbeing program koji danas podučavam sadrži elemente trenutno najaktualnijih terapeutskih pravaca i tehnika koje imaju znanstvenu podlogu. Moje savjete i kolumne možete čitati na portalima Sretna Žena, Ljepota I Zdravlje, Sensa i dr. Za dnevnu dozu inspiracije i edukativne objave kako voditi svjestan život, pridružite se mojoj Facebook grupi Be You – sa Dubravkom Fazlić i pratite me na Instagramu. Na mom YouTube kanalu, možete pronaći vođene mindfulness meditacije.
KRATAK SAŽETAK
Toggle
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.